اقدامات شرکت ذوب آهن بیستون در کاهش مصرف آب و حفاظت از منابع طبیعی

دنیا امروزه با مسائلی مانند تنش آبی، کم آبی، تقاضا و مصرف آب و بسیاری موارد دست و‌ پنجه نرم می‌کند.
بحران آب در ایران یکی از بزرگترین‌مشکلاتی است که در سال‌های اخیر تمام جوانب زندگی و صنعت را تحت تاثیر قرار داده است.
در حالت کلی ایران از جمله کشورهایی می‌باشد که بارندگی‌ کمی در طول سال داشته و به همین دلیل اغلب مناطق بیابانی و‌کویری می‌باشد که این مسئله شرایط را بیش از پیش حاد کرده است.
مدیریت منابع آب و تغییرات اقلیمی از چالش‌های مهم مدیریتی در دنیا است. از این رو در دو دهه گذشته مباحث حکمرانی برای مدیریت منابع مطرح و مورد توجه بسیاری از صاحبنظران قرار گرفته است.
در این راستا با افزایش تقاضا‌ در برداشت آب از منابع طبیعی و بروز چالش‌های آبی ومحیط‌زیستی مدیریت شرکت ذوب آهن بیستون همواره بر اهمیت مطالعه‌ و ایجاد نگرشی صحیح در حل مسائل آبی تاکید داشته است.


بنابر نظر مدیریت شرکت ذوب آهن بیستون با مطالعه ‌و تحقیق، استفاده از امکانات و دانش بومی، و همچنین مدنظر قرار دادن ساختارها‌ی موجود می‌تواند به راهکارهایی نوین جهت مدیریت منابع آبی‌ و حفاظت از منابع طبیعی در هر‌ منطقه دست یافت.
به منظور تحقق اهداف محیط زیستی شرکت ذوب آهن بیستون و بهینه سازی مصرف آب و کاهش برداشت آب از منابع طبیعی،تحقیقات میدانی و محاسبات علمی و عملی طرح استفاده از آب برگشتی از کوره‌ها صورت گرفت و پس از آن در فاز عملیاتی قرار گرفت و به‌بهره‌برداری رسید.
بر این اساس به منظور کاهش مصرف آب و مدیریت منابع آبی، گروهی از کارشناسان جوان شرکت ذوب آهن بیستون با بهره‌گیری از دانش بومی و‌ مطالعات گسترده اقدام به استفاده از فیلترهای کربنی و آب گرم برگشتی برای احیای زغال فعال موجود‌ در‌ فیلتر کربنی نموده‌اند.


با تحقیقات صورت گرفته فعال‌سازی توسط آب گرم بهترین گزینه هم از نظر اقتصادی و هم از نظر محیط‌زیستی می‌باشد.
سیستم احیاکننده‌ی کربن‌های فعال، از‌مکانیسم تولید آب گرم و انتقال آن به مخزن فیلتر کربنی به منظور شستشو و احیا زغال فعال بهره می‌گیرد.
با نصب مخازن فیلترهای کربنی علاوه بر صرفه‌جویی در آب مصرفی ‌‌فرایند تولید، اقدام به حذف کدورت، بوی نامطلوب آب نیز شده است.

 

بدین ترتیب در شرکت ذوب آهن بیستون با حمایت از طرح‌ها و ارج نهادن بر دانش جوانان، مصرف آب و‌ برداشت آب از‌ منابع طبیعی به میزان‌ چشمگیری کاهش پیدا کرده است و از طرفی نیاز به انرژی جهت گرم کردن آب نیز از بین رفته است.
حفظ منابع آبی به منزله حفظ محیط‌زیست بوده و منابع طبیعی و‌ محیط‌زیست جزو اولویت‌های بسیار‌مهم شرکت ذوب آهن بیستون می‌باشند که ذوب آهن بیستون با دیدگاهی منطقی و استفاده از استراتژی‌های پایدار به کاهش مصرف آب و بهینه‌سازی مصرف آن می‌پردازد.
چشم‌انداز شرکت ذوب آهن بیستون حفاظت از آب، خاک و هوا بوده و  تاکنون از طرح‌های بسیاری در‌جهت کاهش مصرف منابع طبیعی و حفاظت از محیط زیست حمایت و‌ پشتیبانی به عمل آورده است

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا

طراحی و انتشار : روابط عمومی ذوب آهن بیستون