نیروگاه برق 12 مگاواتی (ccp)

با بهره برداری از این سیستم که در کنار واحد آهن اسفنجی اجرا شده است حرارت خروجی کوره بجای اینکه در فضا رها شود، بویلر نیروگاه را تغذیه خواهد کرد.حرارت کوره در واقع سوخت این نیروگاه است و به همین دلیل این پروژه در ردیف نیروگاه های سبز یا تجدید پذیر قرار می گیرد.

ویژگی منحصر بفرد و مزایای نیروگاه برق 12 مگاواتی

تغذیه از حرارت کوره

این نیروگاه یک ویژگی منحصر به فرد دارد و آن استفاده از حرارت خروجی کوره در واحد تولید آهن اسفنجی مجتمع ذوب آهن بیستون است.

فرایند تولید برق از حرارت کوره 500 تنی

در این واحد حرارت گازهای حاصل از پروسه تولید آهن اسفنجی از کوره ۵۰۰ تنی به بویلر منتقل شده حرارت جذب نموده و تبدیل به بخار فوق داغ(superheatsteam) با فشار بالا می‌گردد.

 بخار ورودی به توربین که دمای حرارت آن ۴۷۵ درجه سلسیوس و فشار بخار نیز ۶۳ اتمسفر باید باشد تا باعث گردش توربین تا ۶۰۰۰ دور شود گردش توربین گیربکس را به حرکت درآورده و این گیربکس ژنراتور را تا ۱۵۰۰ دور در دقیقه می‌چرخاند و باعث تولید برق در حدود ۱۲ مگاوات می‌شود که قابلیت سنکرون با شبکه برق سراسری دارد.

با بهره‌گیری از حرارت خروجی کوره ذوب آهن برای تولید برق، بهره‌وری کل سیستم افزایش می‌یابد. همچنین با استفاده از این روش، میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد که به محیط زیست و کاهش تاثیرات منفی بر اثرات تغییرات آب و هوا کمک می‌کند.با وجود نیروگاه برق در پست برقی که در این مجموعه احداث شده است، بسیاری از مواقع نیاز به تامین برق از شبکه سراسری رفع می‌شود.
اسکرول به بالا