محصول مجتمع ذوب آهن بیستون

آهن اسفنجی

آهن اسفنجی در این روش از احیای مستقیم سنگ آهن هماتیت یا گندله به واسطه کاهش اکسیژن توسط گاز احیایی در دمای پایین‌تر از نقطه ذوب به دست می آید.عامل احیا در این روش گاز منواکسید کربن تولید شده به واسطه سوختن ذغال سنگ حرارتی می باشد.

80-85%

درصد خلوص آهن موجود در این محصول 80 تا 85 درصد می باشد که می تواند منبع مناسبی برای تولید شمش فولادی و جایگزین مناسبی برای ضایعات آهن در کوره های ذوب باشد.این محصول بصورت گرانول تولید می شود.با توجه به تکنولوژی به کار رفته در تولید آهن اسفنجی به روش SL/RN به برخی از مزایای این روش تولید اشاره می شود.

در کارخانه DRI  شرکت ذوب آهن بیستون ، سنگ آهن هماتیت به همراه ذغال سنگ حرارتی پس از طی مراحل خردایش و دانه بندی در سیلوهای مواد اولیه ذخیره می شود و در جریان فرآیند احیا به آهن اسفنجی تبدیل می گردد.میزان تولید آهن اسفنجی 500 تن در روز می باشد که برای تولید این مقدار از محصول 750 تن سنگ آهن(گندله) و 550 تن ذغال سنگ نیاز می باشد.آهن اسفنجی تولید شده در این واحد صنعتی که یکی از مرغوبترین محصولات تولیدی در کشور می باشد جهت استفاده در کوره های ذوب برای تبدیل به شمش فولادی مصرف می گردد.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آهن اسفنجی به روش SL/RN

مزایای آهن اسفنجی تولیدی به روش SL/RN

  • کم کربن بودن محصول: این ویژگی امکان شارژ بیشتر در کوره ذوب را تا 90% میدهد.
  • صرفه جویی در مصرف انرژی در واحد ذوب: بعلت حذف عملیات کربن زدایی بواسطه کم کربن بودن آهن اسفنجی
  • افزایش راندمان کوره های ذوب: بعلت شارژ بیشتر و پیوسته و خلوص بالا و کم کربن بودن
  • خلوص بالای محصول: بعلت خلوص بالا، میزان پرت و سرباره به طور محسوس کاهش می یابد.
  • کاهش درصدی از افزودنی های ذوب: بعلت وجود مواد معدنی در کلوخه سنگ آهن(ماده اولیه تولید این محصول) امکان کاهش درصدی از فروآلیاژها می باشد.
  •  بعلت دانسیته بیشتر جهت شارژ در کوره نیاز به دستگاه Pusher  نمی باشد و امکان شارژ به راحتی فراهم می باشد.
اسکرول به بالا