کارخانه ذوب و ریخته گری

کارخانه ذوب و ریخته گری یکی از سه واحد تولیدی مجتمع ذوب آهن بیستون می باشد که وظیفه آن تولید شمش فولادی در گرید های 5SP , 3SP و ST52 می باشد .

معرفی واحد ذوب و ریخته

جهت آشنائی بیشتر با این کارخانه به اجمال واحد های آن به ترتیب ذیل شرح داده می شود .

1: واحد فرآوری ضایعات و تامین آهن اسفنجی

در این واحد ، ضایعات وارد شده به کارخانه را به شکل ضایعات پرسی ، ضایعات خرد شده و آماده شارژ در کوره های القائی تبدیل می کنند در این واحد علاوه بر فرآیند های ذکر شده عملیات تفکیک و جداسازی با توجه به نوع ضایعات نیز انجام می شود . همچنین آهن اسفنجی تولید شده در واحد احیاء نیز در کنار ضایعات فرآوری شده با کنترل و هماهنگی این قسمت به واحد ذوب و ریخته گری تحویل می گردد .

2: کوره های القائی واحد تولید مذاب

کارخانه ذوب و ریخته گری مجتمع ذوب آهن بیستون با داشتن کوره های اقائی 30 تن با توان 15 مگاوات وظیفه تولید مذاب با تناژ 250 هزار تن شمش فولادی در انواع فولاد های ساختمانی و آلیاژی را بر عهده دارد . در واحد تولید مذاب 4 بوته کوره القائی با ظرفیت 30 تن که تا 35 تن مذاب را نیز می تواند تولید کند به کار گیری شده و توانائی تولید 60 تن مذاب در ساعت را دارند .

3:کوره پالایش پاتیلی LRF

کوره پالایش پاتیلی مکانیزه شبیه کوره قوس الکتریکی عملیات آنالیز سازی ، همگن سازی ، نسوز زدائی ، گوگرد زدائی مذاب ایجاد شده را در کوره های القائی تکمیل می کند . مزیت استفاده از کوره پاتیلی توان تهیه انواع فولاد های آلیاژی را فراهم کرده و با توجه به خاصیت فسفر و گوگرد زدائی امکان استفاده از سنگ آهن در فرآیند تولید آهن اسفنجی را مهیا می سازد .

4: واحد کنترل کیفیت و آزمایشگاه متالوژی

در این واحد نمونه مذاب گرفته شده از واحد تولید ، توسط دستگاه اسپکترو متر جرمی یا کوانتو متر آنالیز سنجی شده و درصد عناصر لازم جهت رسیدن به آنالیز فولاد استاندارد تعیین می گردد . و به واحد تولید ذوب اطلاع داده شده و افزودنی های مجاز که شامل فرو سیلیکو منگنز ، فرو سیلیس و فرو منگنز می باشد ، تعیین شده و به ذوب اضافه می گردد .

5: جرثقیل های سقفی حمل مذاب و مواد

کارخانه ذوب و ریخته گری با داشتن جرثقیل های سقفی با تناژ های مختلف از 10 تن تا 100 تن ، کار حمل و جابجائی مواد اولیه و مذاب تولید شده را بر عهده دارند .

6: پاتیل های حمل مذاب

به جهت جابجائی مذاب تولید شده در کوره های القائی و انتقال آنها به واحد ریخته گری 6 دستگاه پاتیل حمل ذوب 35 تنی توسط جرثقیل های 100 تن حمل مذاب از ایستگاه پیش گرم پاتیل به زیر کوره های القائی منتقل شده و پس از ریزش مذاب از درون کوره به داخل پاتیل ها ذوب به ایستگاه ریخته گری منتقل می شود .

7: ایستگاه ریخته گری و ماشین ریخته گری مداوم ccm

ماشین ریخته گری مداوم کارخانه ذوب و ریخته گری مجتمع ذوب آهن بیستون شامل 2 استرند خط ریخته گری است که با سرعت های صفی تا 4 مرتبه بر دقیقه مذاب تولید شده در واحد ذوب را به شمش فولادی تبدیل می کند . لذا فرآیند تولید در ایستگاه ریخته گری به شرح ذیل است . پاتیل حامل ذوب استاندارد توسط جرثقیل های 100 تن حمل ذوب بر روی لدل کار یا ماشین حمل پاتیل قرار گرفته و لدل کار پاتیل را به مرکز تاندیش که طرف رابط بین پاتیل و قالب ریخته گری است منتقل می کند پس از تنظیم جایگاه پاتیل نسبت به تاندیش سیستم اسلاید گیت یا دریچه کشوئی هیدرولیک زیر پاتیل باز شده و مذاب از پاتیل به تاندیش منتقل می گردد . در زیر تاندیش به نسبت به تعداد خط ریخته گری نازل های خروج ذوب وجود دارد که ذوب را از داخل تاندیش به درون قالب های ریخته گری هدایت می کند . قالب های ریخته گری که بر روی میز های نوسان ساز مستقر هستند توسط دستگاه اسیلاتور به نوسان درآمده و مذاب هدایت شده به دورن قالب را به شمش تبدیل می کند و در کولینگ چمپر به صورت تدریجی خنک شاده تا جائی که بر روی بستر شمش و انتقال آن به انبار محصول قابلیت بارگیری پیدا می کند

محصول تولید شده در کارخانه ذوب و ریخته گری

محصول تولیدی این واحد شمش فولادی در مقطع 150*150 سانتی متر مربع است که همانطور قبل تر به آن اشاره گردید به روش ریخته گری مداوم حاصل می گردد . با توجه به وجود واحد کوره پالایش پاتیل ( LRF) این شرکت قادر به تولید انواع فولاد های آلیاژی می باشد که اعم آنها تولید فولاد در گرید های 5SP , 3SP و  ST52  جهت مصارف ساختمانی و صنعتی می باشد . لازم به ذکر است حضور واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه مجرب این کارخانه در تمامی فرآیند تولید موجب شده است که افزودنی های مجاز که شامل فرو سیلیکو منگنز ، فرو سیلیس و فرو منگنز با محاسبات و دقت بالا به مذاب اضافه گردد و این موضوع منجر به تولید فولاد مطابق با استاندارد های جهانی شده است .

ذوب اهن بیستون
شمش
غبارگیر ذوب
اسکرول به بالا