مسائل حوزه زیست محیطی در دهه¬های اخیر بیش از پیش مورد توجه فعالان این حوزه و سیاستمداران قرار گرفته است. بحران های محیط زیست در شرایط حاضر مساله بسیار مهمی است که بایستی از طرف کلیه گروه ها چه صنعتگران و چه مصرف کنندگان مورد توجه ویژه قرار گیرد چرا که نسل حاضر وام دار نسل های آینده است و علاوه بر توجه به نیازهای خود قاعدتا باید به فکر نسل های بعدی هم باشد.

در همین راستا گروه صنعتی شُکری شامل کارخانجات ذوب آهن بیستون، جهان فولاد غرب، سیما فولاد جهان و جهان صنعت کرمانشاه باسابقه بیش از 80 سال فعالیت در حوزه صنعت توانسته است در راستای خط مشی زیست محیطی خود و تعهد مدیریت عالی گروه صنعتی مبنی بر حفظ و صیانت از سرمایه های اجتماعی، بهبود مستمر وضعیت زیست محیطی را سرلوحه کار خود قرار داده و اقدامات محیط زیستی ذیل را برای اولین بار در کشور انجام دهد:

شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون به عنوان اولین شرکت فولادی قبل از شروع تولید و از ابتدای و از ابتدای ساخت کارخانه، تدابیر و تجهیزات لازم برای حفظ محیط زیست را تهیه، پیاده سازی و راه اندازی نموده است.

سیستم غبارگیر و جمع آوری دود و غبار کوره های مجتمع ذوب آهن بیستون با صرف هزینه های بالا نصب و راه اندازی گردیده تا همزمان با فرآیند تولید، دود و غبار ناشی از تولید مذاب را جمع آوری و از انتشار آلودگی در محیط جلوگیری نماید. این سیستم طراحی کشور انگلیس بوده که به همت مهندسین ایرانی و با مشاوره از متخصصین خارجی ساخت، نصب و راه اندازی شده است. دوده های حاصل از سیستم غبارگیر در صنایع دیگر قابل استفاده می باشد که این موضوع ضمن بازیافت و جلوگیری از انبارش پسماند و انتشار دوده در محیط، باعث ایجاد ارزش افزوده و درآمد برای استان نیز می گردد.

محیط زیست و صنعت

این مجتمع در حوزه های پسماند و بازیافت و مدیریت آب اقدامات موثری از قبیل بازچرخانی و تصفیه و استفاده مجدد از پساب ها با استفاده از سیستم¬ها و تجهیزات و مدیریت فرآیندها و نوآوری در طراحی صورت گرفته که منتج به کاهش مصرف آب به میزان چشمگیری گردیده است؛ به صورتی که قسمت اعظمی از نیاز آب از طریق بازچرخانی تامین می شود و نیاز به برداشت از منابع آب را کاهش می دهد. در این راستا گروه صنعتی شکری اقدام به ایجاد سیستم مدرن تصفیه فاضلاب با ظرفیت روزانه یکصد متر مکعب و شبکه انتقال فاضلاب به طول 4 هزار متر کرده است که سرمایه گذاری معادل یکصد و پنجاه میلیارد ریال را به خود اختصاص داده است.

لازم به توضیح است که مراحل مهندسی، طراحی، مونتاژ، نصب و راه اندازی ساخت پکیج¬های تصفیه با حضور مشاورین و کارشناسان خبره توسط شرکت دانش بنیان جهان صنعت کرمانشاه، از شرکت های گروه صنعتی شکری، انجام شده است. این سیستم به گونه ای طراحی گردیده است که امکان پرورش انواع آبزیان در استخر خروجی آب فراهم می باشد و امکان پمپاژ به شبکه انتقال آبیاری قطره ای بخش کشاورزی وجود دارد.

در کنار این فعالیت ها برای حفظ و نگهداری از محیط زیست، به منظور توسعه فضای سبز شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون اقدام به تهیه و کاشت 13000 نهال نموده است. امیدواریم  صنایع استان با توجه ویژه به اقتصاد پایدار و صیانت از محیط زیست برنامه¬های اصولی و مستمری را تدوین نموده و با کمک مسئولین محترم این امر را به اجرا درآورند. تا انشاءالله بتوانیم شاهد رشد و توسعه بیش از پیش صنعت در استان عزیزمان باشیم و گامی موثر در راستای اقتصاد پایدار برداریم.

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا