مصاحبه مهندس جهانبخش شکری با هفته نامه نقد حال

کووید19 نامی است که اگر آن را 6 ماه پیش به زبان می‌آوردی برای هیچ‌کس معنا و مفهوم و تصور خاصی ایجاد نمی‌کرد‌. ولی حالا کسی در جهان نیست که نام‌اش را نداند. کووید 19 بیماری است که در کمتر از 6 ماه تمام کشورها را درنوردیده و تبدیل به یک پاندومی شده است. عامل به‌وجود آورنده‌اش ویروسی به نام کروناست که علایمی شبیه به آنفولانزا را ایجاد می‌کند. بسیار واگیرداراست و تا‌کنون نزدیک به سه میلیون انسان را مبتلا کرده است‌. تمام کشورها را از فارغ از نژاد و زبان و حتی‌ میزان توسعه‌یافتگی درگیر خود کرده است. به گفته بانک جهانی اقتصاد دنیا متاثر از کرونا متحمل هزاران میلیارد دلار ضرر شده است. هر کشوری به فراخور توان‌، تمکن و سیاست‌های مالی و اقتصادی‌اش به حمایت از تولیدکنندگان و صنایع زیان‌دیده خود پرداخته است. طبق آمارهای سازمان جهانی بهداشت ایران از لحاظ شیوع در بین 10 کشور اول و در میزان تلفات انسانی در جایگاه ششم جهان قرار دارد. بالطبع اقتصاد ایران آن هم اقتصادی که گرفتار بی‌سابقه‌ترین تحریم‌های ظالمانه آمریکاست بسیار در تنگنا قرار دارد‌. موضوع توقف کار کارخانه‌ها و صنایع تولیدی و اصناف‌، تورم و میزان آمار بیکاری عوامل مهمی است که علاوه بر خطر روزافزون کرونا جامعه ایران را تهدید می‌کند. ‌حالا این شرایط برای استانی مانند کرمانشاه که بیشترین سهم بیکاری در کشور را داراست تعطیلی صنایع و صنوف، فشاری مضاعف را بر پیکر نحیف اقتصاد استان وارد کرده است. بنا بر ضرورت موضوع، مصاحبه‌ای با مهندس جهانبخش شکری از صنعتگران پیشرو استان توسط روزنامه نقدحال ترتیب داده شده است که در ذیل مشروح این مصاحبه آمده است. ‌مهندس ‌شکری از فعالان بزرگ صنعتی در استان کرمانشاه است که عمده‌ی فعالیت‌اش در صنعت فولاد متمرکز است. در بحران‌های مختلف برای استان مانند زلزله و سیل همیشه جزو اولین خیرین بوده و یکی مهم‌ترین حامیان ورزش استان هم محسوب می‌شود.‌

***‌ اولین سوال را با جهش تولید که توسط رهبر انقلاب شعار سال معرفی شده آغاز می‌کنیم. چگونه این شعار محقق می‌شود؟

جهش تولید لازمه‌اش این است که حتما سیاست‌گذاری بانک مرکزی به شکلی باشد که تسهیلات بانکی برای بنگاه‌های اقتصادی تک‌رقمی بشود تا بتوانند به سمت جهش در تولید حرکت کنند. بخشی از سهم کارفرما و کارگر را در تامین اجتماعی دولت به‌صورت یارانه‌ای بپردازد‌. در روند صادارات در حوزه گمرکی تسریع شود و خیلی از تشریفات دست ‌و ‌پا‌گیر و کاغذبازی‌ها حذف شود تا صنعتگران بتوانند در تحقق شعار سال موفق باشند‌. یکی از معضلات بزرگ در راه تولید تصمیمات یک‌شبه است که برخی وزارت‌خانه‌ها می‌گیرند‌. یادم هست در دولت نهم تصمیم گرفته شد که جهت تنظیم بازار صادرات ممنوع شود که همین باعث شد 45 روز صادرات انجام نگردد تمام زحماتی که صنعتگران و تجار برای به‌دست آوردن بازارهای جهانی و منطقه‌ای کشیده بودند از دست برود چرا که چینی‌ها‌، ترک‌ها‌، اوکراینی‌ها و… منتظر‌ ما نخواهند ماند. متاسفانه چنین تصمیم‌گیری‌هایی غیر کارشناسی هستند و باز‌هم جای تاسف که در تصمیم‌گیری‌های این‌چنینی از بخش خصوصی و انجمن های تخصصی که بر موضوع اشرافیت دارند نظرخواهی نمی‌کنند.

مصاحبه مهندس جهانبخش شکری با هفته نامه نقد حال

****کرونا چه تاثیری بر اقتصاد ما گذاشته است؟

اگر توجه کنید جامعه در یک رکود کرونایی فرو رفته است و بسیاری از بخش‌های اقتصاد تعطیل شده است‌. چه از اصناف و چه از تولیدکنندگان و تجار‌. یعنی به بیان ساده‌تر چرخه تولید و توزیع تعطیل شده است. صنعتگری که نتواند محصول خود را در چرخه توزیع به فروش برساند قطعا از تولید بازخواهد ایستاد.

***آیا دولت تا این لحظه اقدامی برای سرپا ماندن بخش تولید و صنعت انجام داده است؟

خیر‌! به هیچ‌وجه! در اخبار گفته می‌شود که دولت برای این بخش رقم قابل ملاحظه‌ای را اختصاص داده است‌. اما هنوز عملی نشده است بلکه شرایط ‌برای صنعتگران سخت‌تر شده است. در این شرایط کرونایی همه با هر چه در توان دارند به میدان آمده‌اند تا به جامعه کمک کنند که صنعتگران هم از این قضیه مستثنی نیستند این یک وظیفه انسانی است که هر کس تا هر چه و هر میزان که می‌تواند به میدان بیاید. اما سوال من اینجاست که آیا دولت هم به کمک صنعتگران خواهد آمد. مثلا آیا وام بخش صنعت را که در توقف تولید است، امهال کرده است؟! حق بیمه کارگران بخش صنعت را تقبل کرده است؟! حقوق بیکاری برای تمام کارگران بیکار شده تخصیص داده و پرداخت کرده است؟! خیر‌! این کاری‌ست که سایر کشورها برای حمایت از صنعت انجام داده‌اند. مثلا کشورهای اروپایی 80 درصد تعهد صنایع به کارگران را تقبل کرده‌اند تا صنعت این کشورها در بحران سر پا بماند! اما متاسفانه برای ما شرایط سخت‌تر هم شده است. در سیستم بانکی اگر یک ماه اقساط وام پرداخت نشود مشمول جرایم معوق و جریمه بر وام افزوده می‌شود.

****چه پیشنهادی برای این شرایط دارید؟

همانطور که گفتم با توجه به رکود کرونایی باید دولت باید به بخش صنعتی و تولید کمک کند تا واحد تولیدی سرپا بماند. در بخش‌های مختلف شامل مالیات، وام‌ها، تامین اجتماعی، عوارض و… باید فرصتی برای بخش صنعت ایجاد شود تا با عادی‌شدن شرایط صنعتگر بتواند تعهداتش را انجام دهد. اگر تولید‌کننده فرصت و فرجه نداشته باشد این پرداخت‌ها را باید از کجا انجام دهد؟‌! صنعتگر وام گرفته با سود 18 درصد با این وضعیت طبیعتا اقساط به تعویق خواهد افتاد و این معوقه مشمول 6 درصد جریمه می‌شود. این رکود دو ماه است که در جریان است با معوقه بعدی 6 درصد بر مبلغ جریمه افزوده می‌شود که در آخر جمع سود و جرایم وام 18 درصد را به بالای 40 درصد تبدیل می‌کند. حالا و در همین شرایط کشور روسیه به صنعتگران‌اش وام با سود صفر درصد و بلاعوض می‌دهد تا صنعت‌اش زمین‌گیر نشود. این نکته را فراموش نکنیم که صنعت هر استان برای مردم آن استان است‌. مثلا کارخانه قند بیستون الان 80 سال است که برای مردم استان تولید می‌کند آیا اسمی از مالک‌اش مرحوم مهندس خان‌احمد زنگنه هست‌؟ اگر با این دیدگاه به صنعت نگاه شود حمایت از صنعت یعنی حفظ سرمایه‌های آن منطقه‌ برای کشور و مردم که باید ملی فکر کرد!

*** جناب مهندس شکری اگر وضع به همین روال پیش برود و دولت کار خاصی برای صنعت انجام ندهد چه مدت دیگر صنعت ما می‌تواند دوام بیاورد؟

نهایتا دو ماه! ‌خیلی روشن است وقتی نمی‌توانم بفروشم چگونه می‌توانم مواد اولیه تهیه کنم تا محصول تولید کنم.

***گروه صنعتی شکری در بحران‌ها همیشه کنار مردم بوده و این همیشه به‌یاد مردم مانده است. در این بحران چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

اعضا خانه صنعت متعهد شدیم که 500 میلیون تومان به اقشار ضعیف و صدمه‌دیده از این بحران کمک کنیم و این مبلغ را در اختیار نهادهای خیریه بگذاریم که بعد از شناسایی این افراد کمک‌ها پرداخت شود‌.

***در همه جای دنیا این کمک‌ها به‌جای مالیات محاسبه می‌شود آیا برای شما هم این‌چنین است؟

گفته شده اگر این چنین هزینه‌های را انجام دهید اداره دارایی مالیات این هزینه‌ها را از شما نمی‌گیرد که البته به این حرف هم عمل نکردند. مثلا در سال گذشته ما کمک هایی برای ورزش انجام داده ایم و مالیات آن را از ما اخذ نمودند.

***آیا همه در بحران کرونا متضرر شدند؟

خیر!

***می‌شود بیشتر توضیح دهید؟

کسانی سود کرده‌اند که اختلاس نموده و در این شرایط کسی از آنها بازخواست نخواهد کرد و در جریان خصوصی سازی اموال بیت المال به حراج رفته است و بهتر این بود تمام شرکتهای دولتی را که قصد واگذاری داشتند در هر استان به شرکت های سهامی عام و به مردم واگذار می نمودند مثال مانند شرکت پتروشیمی کرمانشاه که اکنون فعالیت دارد و سهامی عام و سهام داران آن عامه مردم هستند.

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا