کارخانجات ذوب القایی با ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت کار می‌کنند

jahandar shokri

جهاندار شکری مدیرعامل ذوب آهن بیستون و عضو هیأت مدیره انجمن فولاد در گفت‌وگوی اختصاصی با پترومتالز اظهار داشت: تولیدکنندگان فولاد کشور با مشکل شدید تأمین مواد اولیه، محدودیت مصرف گاز و برق و فاصله زیاد نرخ ارز در بازار توافقی و سامانه نیما روبرو هستند و تولید شمش فولادیِ کارخانجات ذوب القایی در حال حاضر به‌طور میانگین ۵۰ درصد تولید سال گذشته آن‌ها در این فصل از سال و ۲۵ تا ۳۰ درصد ظرفیت اسمی آن‌ها است.

جهاندار شکری گفت: گاز کارخانجات تولیدکننده آهن اسفنجی یا قطع شده یا عرضه گاز به آن‌ها شدیداً محدود شده و این امر باعث شده تا فولادسازان با مشکل کمبود شدید مواد اولیه مواجه شوند. از سوی دیگر، از فولادسازان و نوردکاران نیز خواسته شده تا مصرف برق خود را فعلاً ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهند. در چنین شرایطی تولید فولاد با آسیب جدی مواجه شده است.

عضو هیأت مدیره انجمن فولاد تأکید کرد: تولیدکنندگان فولاد واقعاً با مشکلات بزرگی مواجه هستند. قبلاً در یک ماه از سال محدودیت مصرف گاز داشتیم، اما در سال جاری محدودیت گاز از زمانی که میانگین دما در کشور ۱۰ درجه سانتی‌گراد بود، آغاز شده است! اگر محدودیت بیشتری در مصرف برق نیز به کارخانجات فولاد تحمیل شود، تولید ضربه بزرگ‌تری خواهد دید. ضمن این‌که مواد اولیه در بازار کمیاب است و تنها راه رشد تولید این است که گاز واحدهای احیاء مستقیم وصل شود تا کارخانجات فولادی بتوانند به تولید پایدار خود ادامه دهند. با رویه فعلی و نبود آهن اسفنجی، عرضه شمش در بازار ممکن است باز هم کمتر شود.

وی در خصوص ابلاغیه اخیر بورس کالا که خرید شمش فولادی توسط شرکت‌های بازرگانی را ممنوع می‌کند، گفت: این ابلاغیه نیز به ضرر تولیدکنندگان فولاد است. باید توجه کرد که به دلیل کمبود و افزایش شدید قیمت آهن اسفنجی، تولیدکنندگان شمش، علی‌رغم رشد اخیر قیمت محصولات‌شان، همچنان در زیان هستند و کاهش تعداد خریداران شمش در بورس کالا، مشکل فولادسازان را بیشتر می‌کند.

جهاندار شکری در پایان گفت: با مشکلات بزرگی که برای تولیدکنندگان فولاد در بحث تأمین مواد اولیه، بحران انرژی و قیمت‌گذاری دستوری وجود دارد، نه تنها تولید واقعی فولاد کشور به چشم‌انداز ۵۵ میلیون تنی نمی‌رسد، بلکه ممکن است تا دو سال دیگر با ورشکستی کارخانجات فولاد، واردکننده فولاد نیز شویم.

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا