بومی سازی ماشین آلات واحد ذوب شرکت ذوب آهن بیستون

بیش از ۳۰درصد از ماشین‌آلات و تجهیزات واحد ذوب و ریخته گری مجتمع ذوب‌آهن بیستون بومی‌سازی شده است.

مهندس بلادی مدیر واحد ذوب و ریخته گری این مجتمع گفت اغلب ماشین‌آلات بومی‌سازی شده، توسط مهندسان و متخصصان جوان گروه صنعتی شُکری به‌ویژه در شرکت جهان‌صنعت انجام شده است.

واحد ذوب و ریخته گری بعنوان اولین واحد مجتمع ذوب‌آهن بیستون از اواخر سال ۱۳۹۶ به بهره‌برداری رسید و ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰هزار تن شمش فولادی را دارد.

مواد اولیه مورد نیاز این واحد شامل آهن غراضه، آهن اسفنجی و فِروآلیاژها است که در یک فرایند پیچیده و دقیق در کوره‌های القایی به مواد مذاب تبدیل شده و سپس به ایستگاه ریخته‌گری منتقل می‌شود.

پس از قالب‌گیری مواد مذاب در واحد ریخته گری، شمش‌های تولید شده توسط دستگاه برش در اندازه‌های طولی مختلف بنا به سفارش مشتری که کارخانجات نورد هستند برش داده می‌شود.

تقسیم‌بندی شمش فولادی عمدتا براساس آنالیز و ابعاد صورت می‌گیرد که در یک دسته‌بندی کلی به دو نوع شمش ساختمانی و آلیاژی تقسیم میشوند.

شمش های ساختمانی برای تبدیل شدن به نوردهایی با مصارف عمومی‌تر مثل بناها و سازه‌های معمولی و شمش‌های آلیاژی برای تبدیل شدن به مقاطع فولادی سنگین‌تر با کاربردهای صنعتی و سازه‌های عظیم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به گفته آقای بلادی شرکت ذوب‌آهن بیستون از سال گذشته توانایی تولید فولاد آلیاژی بدون استفاده از دستگاه LF را هم به دست آورده که موفقیتی بزرگ و اساسی محسوب می‌شود.

مدیر واحد ذوب و ریخته گری مجتمع ذوب‌آهن بیستون یکی دیگر از دستاوردهای علمی این شرکت را بهینه‌سازی سیستم غبارگیر کارخانه عنوان کرد و افزود با نصب سیستم جدید آلایندگی زیست محیطی کوره کارخانه ۵۰درصد کاهش می‌یابد و این اقدام شرکت ذوب‌آهن بیستون را در فهرست صنایع سبز کشور قرار خواهد داد.

غبارگیر ذوب

مهندس بلادی همچنین از افتتاح واحد مهم احیا در مجتمع ذوب‌آهن بیستون خبر داد و تصریح کرد با بهره‌برداری از این واحد بخش اساسی از مواد اولیه تولید شمش یعنی آهن اسفنجی در داخل مجتمع تولید خواهد شد.

وی افزود افتتاح واحد احیا چند مزیت مهم دارد از جمله اینکه زنجیره تولید شمش و مقاطع فولادی در گروه کارخانجات شُکری تکمیل شده، درصد استفاده از آهن اسفنجی نسبت به آهن غراضه در تولید شمش از ۳۰به ۸۰درصد اضافه می‌شود، آلودگی زیست‌محیطی کاهش خواهد یافت و دستیابی به مواد اولیه که نقش مهمی در پایداری تولید دارد آسان‌تر می‌شود.

مدیر واحد ذوب و ریخته گری مجتمع ذوب‌آهن بیستون گفت با توجه به فعالیت شرکت‌های جهان فولاد و سیما فولاد ، تمام ظرفیت شمش تولیدی این مجتمع در داخل کارخانجات گروه صنعتی شُکری مصرف می‌شود.

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا