افتتاح مجتمع ذوب آهن بیستون توسط ریاست محترم جمهوری

کشور ایران به جهت دارا بودن منابع مختلف طبیعی، معدنی، انسانی و موقعیت مناسب استراتژیک در منطقه، ظرفیت‌های بالایی جهت سرمایه­گذاری در زمینه­های مختلف تولیدی، صنعتی، کشاورزی و توریسم دارد. با یک بازنگری در مدیریت کلان و ارائه بسته­های مالی تشویقی مناسب می­توان سرمایه­گذاران زیادی را به سمت صنایع هدایت نمود. استان کرمانشاه نیز از این قاعده مستثنی نیست و پتانسیل بالایی جهت ایجاد و توسعه این صنایع دارد. این استان به دلیل آسیب­های  ناشی از جنگ و علی­الخصوص تخریب زیرساخت­های آن و همچنین سیر صعودی قیمت ارز در سالیان گذشته توسعه کمتری داشته و موضوع سرمایه­ گذاری در این استان با چالش­های جدی روبرو شد که متاسفانه همچنان ادامه دارد.

بدون شک حمایت ویژه دولت از صنایع مهم و مادر و ایجاد اشتغال پایدار، باعث تحرک در دیگر بخش‌ها و صنایع پایین دستی می­گردد که این خود باعث رشد اقتصادی استان و کشور خواهد شد. صنعت فولاد یکی از صنایع مهم  و مادر می­باشد که نقش مهمی در رشد و توسعه کشورهای پیشرفته صنعتی ایفا کرده است. همواره مصرف سرانه فولاد به عنوان یکی از شاخص­های رشد و توسعه کشورها مورد ارزیابی قرار می­گیرد. با این وجود در بخش فولاد چالش‌های زیادی وجود دارد، که نیاز به تدوین برنامه­ای منسجم است.

علیرغم تمامی چالش­ها و مشکلات در سالیان گذشته، گروه صنعتی و بازرگانی شکری با تکیه بر دانش و تجربه بومی و منطقه­ای و استفاده از مشاوران خبره و نخبه خارجی اقدام به احداث و بهره­برداری شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون نموده است، تا با تولید محصولات فولادی سهمی در رشد، توسعه و پیشرفت صنعت فولاد و اقتصاد کشور داشته باشد. تمرکز بر بومی­سازی، صرفه­جویی ارزی، اشتغال­زایی و حمایت از تولید ملی و حقوق مصرف کنندگان سبب گردید تا علاوه بر تولید محصولات فولادی از قبیل تیرآهن، میلگرد و محصولات مرتبط، در جهت ایجاد زنجیره تأمین و تولید مواد اولیه مورد نیاز، اقدام به احداث و راه اندازی کارخانه تولید شمش فولادی با استفاده از بازیافت آهن قراضه نماید. با استناد به اظهارات صاحبنظران اقتصاد و مدیریت، ایجاد و مدیریت زنجیره تامین گامی مهم بر بقای یک صنعت است. گروه بازرگانی- صنعتی شکری به همراه مشاوران اقتصادی، بحمدالله توانسته است گامی کوچک در این مسیر بردارد. با هدفتوسعه محصول، کاهش آلاینده­ها و حفظ محیط زیست، این رشد و توسعه کماکان ادامه و اجرای پروژه های احداث کارخانه تولید آهن اسفنجی و نیروگاه برق در دستور کار این مجتمع قرار دارد تا علاوه بر تولید مواد اولیه نورد، انرژی برق مورد نیاز خود را تأمین نماید و علاوه بر صرفه­جویی و بهینه­سازی مصرف انرژی در مدیریت منابع و انرژی آینده و حفظ محیط­زیست نقش بسزایی داشته باشد. در همین راستا نصب و راه­اندازی سیستم جمع­آوری دوده و غبار کوره­های فولادسازی و سیستم بهینه مصرف آب از طریق تصفیه و بازیافت آب در چرخه تولید از اقدامات این مجتمع در مصرف بهینه منابع و حفظ محیط زیست بوده است. که با یاری خداوند با موفقیت انجام پذیرفته است.

افتتاح مجتمع ذوب آهن بیستون توسط ریاست محترم جمهوری

شرکت مجتمع ذوب آهن بیستون در تاریخ 1398/02/11 توسط ریاست محترم جمهور، جناب آقای دکتر حسن روحانی، افتتاح گردید.

گروه صنعتی- بازرگانی شکری که شامل شرکت­های جهان فولاد غرب، سیما فولاد جهان، جهان صنعت کرمانشاه، جهان بار فولاد و مجتمع ذوب­آهن بیستون می­باشد؛ با سابقه 70 سال فعالیت اقتصادی و صنعتی در استان کرمانشاه، توانسته است ضمن افتخار جذب 1300 نفر از فرزندان و جوانان برومند استان کرمانشاه، سهم قابل توجهی را در اشتغال استان و رفع معضل بیکاری که دغدغه مسئولان دلسوز این نظام است، ایفا نموده و بحمدالله با ایجاد رابطه منطقی بین شرکت­های صدرالاشاره، مسیر توسعه و ترقی را در سالی که مزین به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر رونق تولید است طی ­نماید.

شرکت مجتمع ذوب­­آهن بیستون به منظور تکمیل زنجیره تامین شرکت های مجموعه تشکیل شد و با هدف تولید انواع شمش فولاد ساده کربنی و آلیاژی و آهن اسفنجی، با ظرفیت سالانه 200 هزار تن شمش فولادی، 150 هزار تن آهن اسفنجی، همچنین 12 مگاوات برق (تولید و بازیافت از ضایعات) در سال 1388 فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1394 و مصادف با مذاکرات برجام به لطف همت و تلاش دولت تدبیر و امید بستر گشایش اعتبار این طرح فراهم گردید و در سال 1395 عملیات اجرایی آن آغاز شد.

به طوریکه تا امروز با صرف مبلغی بالغ بر 8570 میلیارد ریال، کل پروژه مجتمع، 72 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و فاز اول آن با سرمایه­گذاری  7000 میلیارد ریال در تاریخ مذکور توسط ریاست محترم جمهور به بهره ­برداری رسید.

در تاریخ 11 اردیبهشت ماه 98،حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی پس از پرده‌برداری از لوح افتتاح فاز اول مجتمع ذوب آهن بیستون از بخش‌های مختلف آن بازدید و با مهندسان و کارکنان این مجتمع گفتگو کردند.

ریاست محترم جمهور از رعایت کامل حقوق کارگران و اعمال افزایش قانونی حقوق­ها توسط این شرکت، همچنین از به کارگیری نیروهای جوان و بومی استان ابراز رضایت کردند.

در این مراسم با شکوه که با حضور وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت، به همراه هیات بلند پایه ، امام جمعه هرسین و استاندار محترم کرمانشاه؛ جمعی از کارگران این شرکت در گفتگو با ریاست محترم جمهور، رضایت خود را از میزان حقوق و مزایا و پرداخت به موقع آن، توسط شرکت و اشتغال در شهر خود، اعلام کردند و از دولت محترم درخواست حمایت بیش از پیش از صنایع استان و کمک به ایجاد کارخانه­های مشابه به منظور ایجاد اشتغال برای جوانان منطقه داشتند.

نوشته های مرتبط:

عضویت در خبرنامه

دریافت آخرین اخبار از شرکت ذوب آهن بیستون

اسکرول به بالا